meczet muskat
Muttrah Corniche, Muscat, Oman taken in 2015

Muskat – największe atrakcje stolicy Omanu

Szukanie atrakcyjnych miejsc na ferie zimowe lub wakacje letnie sprawia czasami problemy, szczególnie gdy pragnie się luksusowych warunków połączonych z egzotycznymi krajobrazami i brakiem tłumu turystów. Jednak nadal na mapie świata znajdują się ciekawe lokalizacje, które spełniają te wymagania. Sprawdźmy, dlaczego warto odwiedzić Muskat.

Wakacje w Omanie, czyli zaskakujące oblicze kraju arabskiego

Mimo że Oman sąsiaduje z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, to jest zdecydowanie inny. Próżno tam szukać nowoczesnych wieżowców czy zadziwiających projektów architektonicznych. W Omanie królują niskie domy pomalowane na biało, które tak niesamowicie prezentują się na tle skał górskich, piasku pustyni i terenów zielonych. Turystów też znacznie mniej, więc można wypocząć w spokoju, a zarazem w luksusowych warunkach.

Tak jest w całym Omanie, więc również w stolicy państwa, czyli Muskacie. Miasto leży między wodami Zatoki Omańskiej a wysokimi górami. Oczywiście nie brakuje w nim znakomicie przygotowanych kompleksów hotelowych i ogromnych galerii handlowych, ale klimat Muskatu jakże różni się od znanego z innych krajów bliskowschodnich. To bardzo bezpieczne tereny, a tubylcy okazują się niezwykle przyjaźnie nastawieni do turystów i pomocni. Nie ma natrętnych naganiaczy, którzy tak często psują wypoczynek w Egipcie.

Muskat można teraz odwiedzić również z ITAKĄ – tygodniowe wczasy all inclusive (z bezpośrednim przelotem) zarezerwujesz już za ok. 5000 zł /os.

meczet muskat

Muskat – kilometry plaż i perły architektury

Stolica Omanu zwraca uwagę swoim niepowtarzalnym charakterem. Ze względu na strzeliste góry oraz pustynne nie ma możliwości rozwoju w głąb, więc Muskat jest przyklejony do wybrzeża i tak ciągnie się wzdłuż niego przez wiele kilometrów. To sprawia, że po mieście najlepiej poruszać się samochodem. Dzięki temu można też wyjechać poza jego granice, aby podziwiać pustynne klimaty albo ruszyć na szlak górski.

Trudno też nie zachwycić się pięknem kilku obiektów architektonicznych. Pierwszym z nich jest Wielki Meczet Sułtana Kabusa, który może pomieścić aż 20 tys. osób. Mimo naprawdę gigantycznych rozmiarów ta budowla z piaskowca ma w sobie jakąś lekkość i nie przytłacza. Może to kwestia otoczenia stworzonego z pasma ogrodów. Największa sala modlitewna przykuwa wzrok ciekawym urządzeniem wnętrza. Zjawiskowo prezentuje się ogromny żyrandol – wysoki na 14 metrów i ze średnicą 8 metrów. Został wykonany z kryształów Swarovskiego i pięknie rozświetla wnętrze.

Niesamowite wrażenie robi perski dywan – ręcznie tkany, o powierzchni ponad 4 tys. metrów kwadratowych. Warto ponadto podziwiać mozaiki niezwykle dekoracyjnych krużganków.

Warto odwiedzić Muskat również ze względu na Pałac Al-Alam czy Królewski Teatr Operowy. A dla osób, które nie wyobrażają sobie wizyty w kraju arabskim bez wizyty na targowisku w stolicy Muskatu znajduje się jedno z najstarszych, czyli Matrah Suk.