Albania

Gjirokastra – zabytkowe miasteczko w Albanii

Gjirokastra to najpiękniejsze kamienne miasto na Bałkanach znajdujące się w południowej Albanii. Nazywane miastem srebrnych dachów czy tysiąca schodów jest doskonałą propozycją na dłuższe wakacje lub kilkudniowy wyjazd z rodziną czy znajomymi.

Gjirokastra – historia miasta

Gjirokastra jest jednym z dwóch albańskich miast-muzeów. Zawdzięcza to między innymi cudownym kamiennym domkom starówki pochodzącym z XVII wieku, które są pokryte wyłącznie szarymi łupkami, doskonale zachowanej architekturze, typowej dla okresu osmańskiego oraz klimatycznemu bazarowi.

Historycy nie są zgodni co do początków osadnictwa na tym terenie Albanii, jednak wielu z nich datuje je jeszcze na czasy p.n.e. Pierwsze znane i potwierdzone informacje pochodzą z XIII w., kiedy za czasów panowania bizantyńskiego miasto nosiło nazwę Argyropolis, co oznacza „Srebrne Miasto”, a w późniejszym czasie także Argyrokastron, czyli „Srebrna Twierdza”. Co ciekawe, Albańczycy uważają, że właściwe wyjaśnienie nazwy ma związek z iliryjskim plemieniem Argrów, które w starożytności zamieszkiwało te tereny. Obecna nazwa miasta wywodzi się z języka greckiego.

To właśnie tutaj urodził się komunistyczny dyktator Albanii Enver Hoxza, a także najbardziej znany na świecie albański pisarz – Ismaila Kadare. Gjirokastra w roku 2005 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej o historii miasta przeczytasz tutaj: https://nawakacje.eu/gjirokastra-miasto-tysiaca-schodow/.

Zamek w Gjirokastrze

zamek gjirokastra

Zamek Kalaja e Gjirokastrës to najbardziej rozpoznawalna atrakcja miasta, wznosząca się nad budynkami i ulicami. Ze względu na charakterystyczne ukształtowanie miejscowości, główne wzgórze Gjirokastry było naturalnym i idealnym miejscem na wybudowanie twierdzy obronnej. Pierwsze fortyfikacje zamku powstały prawdopodobnie jeszcze na początku naszej ery. Przez te wszystkie lata budowla była rozbudowywana i przebudowywana. Największe zmiany nastąpiły w XIX wieku, za panowania Ali Paszy z Tepeleny.

W zamku można podziwiać resztki trzech bram wjazdowych, pięciu wież oraz ogromnej wartowni. Po wejściu na górę, widoki zapierają dech w piersiach. Poza otaczającym miastem możemy podziwiać też wieżę zegarową stanowiącą charakterystyczny motyw Gjirokastry. Wstęp na zamek jest płatny i kosztuje 200 ALL, czyli ok. 6 zł. W murach zamku mieści się też Muzeum Broni.

Pozostałe atrakcje

Drugą największą atrakcją miasta niewątpliwie jest Stary Bazar w dzielnicy Pazari i Vjetër. Jest to też doskonałe miejsce, aby usiąść w jednej z albańskich restauracji. Po zachodniej stronie od bazaru i zamku znajduje się niesamowita dzielnica pełna zabytkowych oraz najbardziej okazałych budynków w mieście. To, co charakteryzuje tamtejsze budowle to niewielkie okna, wykusze i wieże. Co ciekawe, znajdziemy tam też większe domy, które niegdyś należały do bogatych właścicieli – kupców, urzędników państwowych czy posiadaczy ziem. Przykładami takich budynków są Dom Zakate, który został wybudowany w XIX w., Dom Skënduli oraz dom rodzinny wspomnianego albańskiego pisarza. Wszystkie można zwiedzać. W mieście nie brakuje też innych atrakcji. Znajdziemy tu m.in. muzea etnograficzne, a także liczne bunkry i schrony.

Jak dojechać do Gjirokastra?

Do Gjirokastra możemy dotrzeć transportem zbiorowym lub na własną rękę. Trasa to ok. 2000 km, w zależności, z którego miejsca Polski wyruszamy. Najszybsza trasa prowadzi przez Autostradę A1, która wiedzie przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną oraz Grecję. Trasa ta zajmie ok. 20 godzin. Przed wyruszeniem w drogę, należy zapoznać się z obowiązującymi na trasie stawkami, jakie musimy zapłacić za przejazd drogami w poszczególnych państwach.