podrozowanie a stan włosów

Podróżowanie a stan włosów – o czym musisz pamiętać?

Podróże mogą mieć wpływ na wygląd i stan włosów. Częste przesiadywanie w samolotach, zmieniające się warunki pogodowe i woda z różnych kranów może osłabić, przesuszyć albo zwiększyć łojotok naszych włosów.

Jak podróżowanie wpływa na kondycję włosów?

Słońce, które towarzyszy nam podczas podróży, może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na włosy. Na początku warto wspomnieć, że promienie słoneczne są w stanie rozbić cząsteczki melaniny, co może prowadzić do wyblaknięcia koloru włosów. Oczywiście, tego typu zmiany kolorystyczne są zwykle mało znaczące i kojarzą się raczej z subtelniejszym przejściem z jednego odcienia do drugiego. Z drugiej strony, słońce wpływa na produkcję naturalnego oleju, który występuje w skórze głowy, a który pełni kluczową rolę w utrzymaniu kondycji włosów. Dzięki temu włosy stają się miękkie i błyszczące. Oczywiście, nadmiar promieniowania UV może również uszkadzać pasma, prowadząc do przesuszenia i łamliwości. Częste wystawianie włosów na działanie słońca może również prowadzić do powstawania podziałów końcówek. Dlatego tak ważne jest, aby chronić włosy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym poprzez stosowanie nakryć głowy albo kosmetyków z filtrem UV.

Jeśli chodzi o podróże i pielęgnację naszych włosów, przed wyjazdem warto wzmocnić włosy odżywką i olejowaniem, a w trakcie – chronić je przed słońcem i wiatrem oraz nawilżać odpowiednimi kosmetykami. Po powrocie natomiast, nie zapominajmy o odżywce, maskach i bezzapachowych szamponach, które pomogą zregenerować i utrzymać dobry stan naszych włosów. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na wakacje czy w delegację, pamiętajmy o pielęgnacji naszych włosów, aby zawsze prezentowały się pięknie i zdrowo.

Jak częste farbowanie wpływa na nasze włosy?

Podobnie jak podróżowanie, również farbowanie włosów wpływa na ich ogólną kondycję. Mówiąc o inwazyjności farbowania włosów trudno jest nie odnieść wrażenia, że częste wizyty u fryzjera właśnie w takim celu mogą być dla naszych włosów wyjątkowo obciążające. Cóż, jest w tym oczywiście ziarno prawdy, lecz nie wolno zapominać o tym, że wszystko tak naprawdę zależy od kondycji naszych włosów, a także od ich koloru. Dla przykładu drastyczna zmiana jak na przykład farba blond nałożona na brązowe czy czarne włosy, to gigantyczne obciążenie dla ich struktury.

Co jednak mówią na ten temat eksperci? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej kondycji są nasze włosy. Jeżeli są zdrowe i mocne, nawet comiesięczne farbowanie nie powinno im zaszkodzić. Jeżeli jednak posiadamy łamliwe czy suche włosy, nie warto zbyt często narażać ich na dodatkowe obciążenia. W takim przypadku mówi się, że powinniśmy odczekać przynajmniej osiem tygodni, by dać naszym włosom czas na właściwą regenerację. Dzięki temu kolor będzie trwały, a włosy nie zostaną doszczętnie zniszczone. W innych przypadkach jednak okres czterech, a czasem nawet i trzech tygodni będzie wystarczający.