wycieczka na czechy

Czechy – dlaczego warto odwiedzić naszych sąsiadów?

Czechy to niepozorny kraj, który zachwyca turystów pięknymi widokami i niesamowitą różnorodnością stylów architektonicznych. Każdy, kto choć raz odwiedził Czechy, z pewnością zechce tam wrócić i odkrywać je na nowo wraz z pyszną kuchnią oraz doskonałej jakości czeskim piwem. Sprawdzamy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę podczas podróży do Czech.

Praga

Wycieczka do Czech nie może obejść się bez odwiedzenia stolicy kraju, jaką jest Praga. Szczególnie powinni zainteresować się nią wielbiciele architektury, której różnorodne style można podziwiać właśnie tam. W szczególności warto odwiedzić centrum historyczne Pragi, które od 1992 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tam przede wszystkim kościół Wniebowzięcia NMP, galerię sztuki powstałą w miejscu dawnego kościoła św. Rocha, dwie biblioteki w stylu barokowym – jedne w najpiękniejszych w całej Europie. W Pradze warto odwiedzić również Zamek Praski, który założony został w średniowieczu przez władców z dynastii Przemyślidów, Katedrę świętych: Wita, Wacława i Wojciecha oraz Złotą Uliczkę, na której znajdują się miniaturowe domki zamieszkiwane dawniej przez alchemików. Zwieńczeniem wycieczki do Pragi może być interesujący, wieczorny rejs po Wełtawie.

Kutna Hora

W mieście Kutna Hora znajdziemy mieszankę dwóch stylów: gotyku i baroku. Tutaj możemy bez końca spacerować uliczkami, przy których znajdują się liczne restauracje, kawiarnie oraz lokalne sklepiki. Jest to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcieliby nieco odpocząć i zatopić się w urokliwych, starodawnych krajobrazach. Kutna Hora to miasto typowo górnicze, w którym od XIII wieku wydobywano srebro (z tego też powodu nazywane jest miastem srebra). Odwiedzając miasto, nie możemy pominąć kościoła św. Barbary, który jest symbolem władzy i w pełni oddaje znaczenie górniczego miasta. W pobliżu Kutnej Hory znajduje się miejscowość Sedlec, który przyciąga turystów Kaplicą Czaszek. Na wystrój Kaplicy składają się herby, żyrandole, krzyże czy też piramidy, których elementami są ludzkie kości. Nieco mrocznej, lecz bardzo ciekawej perspektywy wycieczki do Kaplicy nie powinno zabraknąć w naszym programie podróży.

Pilzno

Pilzno jest miastem, w którym z pewnością znajdą coś dla siebie wielbiciele chmielowego trunku. Powstały nawet liczne wycieczki po Europie, które mają na celu zwiedzanie miejsc popularnych pod względem produkcji piwa. Tymczasem blisko nas, w Pilznie, możemy zwiedzić browar, w którym piwo produkowane jest tradycyjną metodą, jak to miało miejsce za pierwszych piwowarów. Turyści mogą nie tylko poznać unikalny sposób warzenia piwa, ale i zdegustować go i ocenić. Wizyta w mieście Pilzno powinna również obejmować zwiedzanie zabytkowego centrum, gdzie znajduje się ratusz wybudowany w stylu renesansowym, kościół św. Bartłomieja, Plac Republiki. Dodatkowo turyści mogą zwiedzić fabrykę zbrojeniową Skody.

Zamek Hluboka

Odwiedzając Czechy, warto zarezerwować sobie jeden dzień na wizytę w Zamku Hluboka. Jest to budowla z ciekawą historią, która sięga czasów średniowiecznych. Była ona królewską twierdzą, która następnie została przebudowana w stylu neogotyckim. W takim też pozostała ona aż po dzisiaj. Cały wystrój zamku oparty jest na drewnie – można zobaczyć tam ciekawe rzeźby czy obrazy wykonane z tego materiału. Co więcej, przechadzając się po zamku, zobaczymy dawne zbroje, kolekcje broni czy biblioteczki, w których znajdują się tytuły dawnych dzieł czeskich autorów. Zamek warto jest zwiedzić wraz z przewodnikiem, który przybliży jego historię oraz opowie liczne ciekawostki związane z tym miejscem.

Czechy kryją w sobie wiele zabytków architektury oraz budowli, które pozwolą nam lepiej poznać historię tego kraju oraz tej części Europy. Przepiękne uliczki, budynki oraz zabytki sprawiają, że czeskie miasta charakteryzują się niebywałym, niespotykanym nigdzie indziej klimatem. Warto więc odwiedzić naszych sąsiadów i zobaczyć, jak wiele Czechy mogą zaoferować każdemu, nawet najbardziej wymagającemu turyście.