wyjazd na narty

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Przed zimowym wyjazdem na narty warto odpowiednio się przygotować, by nie być zaskoczonym ewentualnym nieprzewidzianymi sytuacjami. Z tego tekstu dowiesz się, jak powinien wyglądać niezbędnik narciarza.

Polisa narciarska

Absolutna postawa każdego wyjazdu na narty. Bez polisy nie powinieneś nawet opuszczać kraju. Dzięki ubezpieczeniu otrzymasz pomoc w razie choroby lub wypadku. Ochroną zostaną objęte również bagaże oraz sprzęt sportowy. Sprawdź w tym poradniku: http://www.rdn.pl/news/wybrac-najlepsza-polise-narciarska-rozszyfrowujemy-skroty-umow i poznaj najpopularniejsze skróty, które pojawiają się w umowach ubezpieczeniowych.

Karta ICE

W razie wypadku warto mieć przy sobie kartę ICE. Jest to plastikowy dokument, na którym możesz umieścić dane kontaktowe do swoich bliskich. Zostaną oni powiadomieni, jeśli Tobie coś się stanie. Kartę możesz wykupić przez Internet lub w każdym oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża. Dobrym pomysłem jest również dopisanie do ważnych kontaktów w telefonie skrótu ICE.

Karta EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który uprawnia do korzystania z publicznej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Wyrobienie karty jest darmowe i trwa tylko chwilę. Wystarczy, że złożysz wniosek w najbliższym oddziale NFZ. Możesz to również zrobić online poprzez profil ePUAP.

Kask

Podstawowy element wyposażenia każdego narciarza. Według statystyk aż 20% wypadków na nartach wiąże się z urazem głowy. Warto więc zaopatrzyć się w certyfikowany kask renomowanej firmy. Pamiętaj, by nie oszczędzać na tego typu osprzęcie, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy przyda Ci się osłona głowy. W końcu sytuacja na stokach jest bardzo dynamiczna, szczególnie dla mało doświadczonych narciarzy.

Narty dostosowane do umiejętności

Początkujący narciarze często popełniają ten błąd i kupują profesjonalne narty, nad którymi nie potrafią zapanować podczas jazdy. Bardzo ważne jest dopasowanie sprzętu do umiejętności i nieporywanie się od razu na narty dla zawodowców. Najlepiej będzie, jeśli spytasz w sklepie narciarskim o poradę. Sprzedawcy z pewnością pomogą Ci wybrać odpowiedni produkt, który będzie sprawdzał się na stoku.

Apteczka

Leki w zagranicznych kurortach mogą być drogie, więc warto skompletować apteczkę jeszcze przed wyjazdem. Nie zapomnij zabrać ze sobą: środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, plastrów, bandaża elastycznego, leków na biegunkę oraz zatwardzenie, sprayu na katar i tabletek na ból gardła.