GdziePojechac.pl
Porady

Czy Mikołajki mogą być atrakcyjne dla podróżnika?

atrakcje turystyczne

Mazury i jedna z najpopularniejszych miejscowości, czyli Mikołajki kojarzą się z reguły z letnim żeglowaniem i wypoczynkiem nad jeziorami. Generalnie zakładamy że są to miejsca zarezerwowane dla miłośników żagli, pływania po jeziorach oraz entuzjastów wędkowania. Kiedy szukamy jakiejś miejscowości w celach podróżniczych z zaskoczeniem odkrywamy, że Mikołajki to dobre miejsce, aby nie tylko zwiedzić ciekawe miejsca, ale także zapoznać się z wielowiekową historią tego malowniczego miasteczka.

Cel wyprawy- Mikołajki

W obecnym czasie dotarcie do Mikołajek nie stwarza żadnego problemu. Możemy skorzystać z autobusów które dojeżdżają bezpośrednio do celu. Niestety po zamknięciu jedynej stacji kolejowej nie jest możliwe dotarcie tam pociągiem. Ciekawą alternatywą może być własny samochód, który zapewni niezależność od komunikacji miejskiej i ułatwi dotarcie do interesujących Nas obiektów. Po dotarciu do celu oczywistym wyborem będzie zobaczenie jeziora Mikołajskiego i jego ciekawej rynnowej formy. Pomimo tego że jest to typowo żeglarskie miasteczko kusi wieloma ciekawymi miejscami związanymi z historią, oraz ciekawostkami z okresu II Wojny Światowej. Dla amatorów zwiedzania znajdzie się kilka obiektów wartych zobaczenia takich jak muzeum czy kościół.

Spacer po Mikołajkach

Kiedy znajdziemy się na centralnym placu z urokliwą fontanną i rzeźbą Króla Sielaw, okoliczne kawiarenki zachęcą do wypicia kawy i dadzą czas na zastanowienie się co oferują Mikołajki, co zwiedzać, oraz w który kierunku się wybrać. Spacer warto zacząć od najdłuższej ulicy Michała Kajki która ciągnie się przez około 2,5km. Już przy głównej ulicy natkniemy się na zabytkowy kościół Matki Bożej Różańcowej, w którym możemy podziwiać boczne ołtarze wykonane z drzewa dębowego. Niewątpliwą atrakcją jest tutaj panorama Objawień Gietrzwałdzkich z roku 1877 przedstawiona w sposób panoramiczny. To małe miasteczko posiada perełkę w postaci Muzeum Reformacji Polskiej, w których zbiorach możemy znaleźć zabytki piśmiennictwa i  drukarstwa na Pomorzu. Na ścianach możemy podziwiać portrety reformatorów oraz tablice z wojen napoleońskich. Wytrawny podróżnik zajrzy jeszcze na zachowany i uporządkowany cmentarz żydowski oraz Kościół Ewangelicki Pod Wezwaniem Świętej Trójcy.

Odrobina historii i coś dla ciała

Dla dociekliwych globtroterów lubiących historię II Wojny Światowej ciekawostką może być to, że w Mikołajkach swoją siedzibę miała Niemiecka Abwehra, która szpiegowała Sowietów a raporty wysyłała bezpośrednio do Hitlera który przebywał w Wilczym Szańcu. Po wędrówkach i zwiedzaniu miasta, oraz zapoznaniu się z ciekawą historią, wędrowiec znajdzie odpoczynek dla swoich nóg w Wiosce Żeglarskiej. Przy szantach w portowych tawernach z pysznym jedzeniem odpocznie, i być może wybierze jeszcze jedną atrakcję którą oferują Mikołajki. Do tego atrakcyjnego miejsca dla ciała poprowadzi Ulica Mrągowska przy której znajduje się Tropikana  Aquapark. Ten wodny park zaoferuje wypoczynek w basenach, a dla chcących się zrelaksować proponuje wytchnienie w saunie lub grocie solnej.

Related posts

Jak wybrać alkomat półprzewodnikowy

redakcja serwisu

Podróżowanie a stan włosów – o czym musisz pamiętać?

redakcja serwisu

Jak wybrać dobry apartament nad morzem?

redakcja serwisu

Leave a Comment