Jazda na rowerze jest jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych przez naszych rodaków. Warto jednak pamiętać, że popularne górale, damki czy kolarzówki można wykorzystać również do zwiedzania! Zwłaszcza jesienią, gdy wysokie temperatury już tak nie doskwierają, a na ścieżkach jest mniejszy ruch. Diners Club Polska, wydawca kart płatniczych dla podróżników, przedstawia 5 tras idealnych na jesienną wycieczkę na dwóch kółkach.
Większość Polaków spędza urlop aktywnie, z roku na rok rośnie także liczba turystów, która w trakcie wyjazdów chce uprawiać jakąś dyscyplinę sportu. Jak wynika z badania Diners Club Polska, podczas tegorocznych wakacji blisko 21 proc. ankietowanych planowało uprawiać sport, natomiast ponad 40 proc. chciało zwiedzać i poznawać nowe miejsca. Planując jesienny wyjazd warto połączyć jedno z drugim. Jak to zrobić? Najlepiej wskoczyć na rower i przejechać się jakimś ciekawym szlakiem. Diners Club Polska, wydawca kart płatniczych dla podróżników, przedstawia 5 tras na rowerową wycieczkę jesienią.
Przez piękno Polski Wschodniej – Green Velo
Dla miłośników długich tras i pięknych krajobrazów ten wybór będzie idealny. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to ponad 2 000 km prowadzących przez całą wschodnią część Polski. Dołączyć można na każdym jej etapie, jeśli jednak zdecydujemy się na przejechanie całej, odwiedzimy aż pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Green Velo jest najdłuższym spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Poza samą przyjemnością jazdy na rowerze, turyści na swojej drodze napotkają wiele skarbów przyrody i historii. W pobliżu trasy znajduje się m.in. Puszcza Białowieska, rezerwat przyrody Nad Tanwią, Monastyr św. Onufrego w Jabłecznej (jedno z najstarszych miejsc związanych z prawosławiem w Polsce) czy renesansowe miasto Zamość (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO).
Na rowerze przez wybrzeże – R10
Kolejny szlak, który warto wziąć pod uwagę planując jesienny wyjazd, prowadzi wzdłuż bałtyckiego wybrzeża. Decydując się na tą ścieżkę turyści przemierzą trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Na około 600 km szlaku rowerzyści – poza pięknym, polskim morzem – zobaczą większość najważniejszych, nadmorskich lokacji. Trasa zaczyna się w Świnoujściu i prowadzi m.in. przez Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustkę, Łebę, Gdynię, Sopot czy Gdańsk. Co ważne, wymieniona trasa jest częścią międzynarodowego szlaku R10. Najwytrwalsi fani dwóch kółek mogą przejechać nim dookoła basenu Morza Bałtyckiego – około 8 tys. km.
Małopolska wzdłuż i wszerz – Velo Małopolska
Małopolska to zdecydowanie miejsce, do którego warto zabrać ze sobą rower. Ogromna sieć ścieżek sprawia, że każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie tu coś dla siebie. Jedną z ciekawszych tras jest Velo Dunajec, szlak ma ponad 200 km długości i rozpoczyna się w Zakopanem. Rowerzyści w trakcie przejazdu mogą podziwiać najbardziej malownicze tereny doliny Dunajca z widokami na Beskidy, Pieniny i Tatry. Do dyspozycji turystów jest także Pieniński Park Narodowy, Przełom Dunajca, Sądecki Park Etnograficzny czy uzdrowiskowa Szczawnica. Warto pamiętać, że w Velo Małopolska (Zintegrowaną Sieć Tras Rowerowych) wchodzi jeszcze wiele innych ciekawych ścieżek m.in. Wiślana Trasa Rowerowa, Velo Raba, Velo Prądnik czy Velo Rudawa. Co ważne, część ścieżek jest nadal w budowie, a zakończenie całego projektu zaplanowano na koniec 2020 r.
Dookoła wielkich gór
Turyści, którzy uwielbiają jednocześnie spędzać czas na dwóch kółkach i w górach, planując urlop powinni wziąć pod uwagę historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr. Przebiega częściowo poza granicami Polski, ale oferuje za to mnóstwo niezapomnianych atrakcji. Nawiązuje on do starych szlaków handlowych (solny, jantarowy), na jego trasie znajduje się wiele interesujących obiektów, m.in. zabytków architektury (Zamek w Czorsztynie, Zamek w Niedzicy), gotyckich kościołów (w Nowym Targu, Dębnie, Istebnie), czy drewnianego budownictwa ludowego (Chochołów, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum zamagurskiej wsi Stará Ľubovňa). Dodatkowo, na szlaku turyści mogą podziwiać także unikatowe skarby przyrodnicze i krajobrazowe.
Tam gdzie zaczęła się Polska
Miłośnicy historii powinni zabrać swój rower do wielkopolski i przejechać Piastowskim Traktem Rowerowym. Licząca ponad 100 km ścieżka rozpoczyna się w Poznaniu i przebiega m.in. przez Biskupice i pierwszą stolicę Polski – Gniezno. Na jego trasie turyści napotkają aż trzy Pomniki Historii, m.in. wyspę Ostrów Lednicki, na której znajduje się stanowisko archeologiczne oraz Muzeum Pierwszych Piastów. Natomiast w Gnieźnie warto odwiedzić Bazylikę Prymasowską Wniebowzięcia NMP. Katedra (nosząca tytuł bazyliki od 1931 r.) była miejscem koronacji aż pięciu królów oraz gromadzi olbrzymią liczbę dokumentów historycznych i dzieł sztuki. Niepowtarzalny szlak poza dawką historii oferuję również sporą porcję skarbów przyrody, ponieważ ma na swojej trasie m.in. Park Krajobrazowy Promno i Lednicki Park Krajobrazowy.
Leave a Reply