udogodnienia w kamperze

Ciepła woda w kamperze nie musi być luksusem. Jak ją sobie zapewnić?

Ciepła woda w domu wydaje nam się czymś oczywistym, ale jakoś większość miłośników caravaningu przyzwyczaiło się już, że na taki luksus przez małe „l” nie może sobie pozwolić. Ale nic bardziej mylnego, bo mamy dla Was kilka ciekawych pomysłów, dzięki którym w Waszym kamperze będzie ciepła woda, a więc wzięcie relaksującego prysznica nie będzie już problemem. Ale jak to zrobić?

Sprawdzone rozwiązania zawsze w cenie

Cóż, ciągłe podgrzewanie wody raczej nie jest dobrym wyborem – mamy tutaj na myśli podgrzewanie jej w garnku. Ale na szczęście i podróżując kamperem można zapewnić sobie nieco luksusu. Dlatego też dobrym wyborem wydaje się montaż bojlera. Jednak wybór jest ogromny i tutaj pojawia się pytanie: jaki model wybrać? Oczywiście odpowiedź jest jedna, czyli solidny i trwały. Ciekawym wyborem jest na pewno bojler gazowy, w którym to palnik gazowy podgrzewa wodę. W tym przypadku nie korzysta on z zasilania sieciowego. Warto jeszcze zwrócić uwagę na izolację, która powinna być dobra, co oznacza, że powinna zatrzymywać ciepło. Woda może być podgrzewana pomiędzy 30, a 70 stopniami, co jest dobrym wynikiem. Nie bez znaczenia jest też wielkość bojera, ale tutaj powinien wystarczyć model 10 litrowy. Jeżeli macie dzieci, to wtedy lepiej zainwestować w nieco większy rozmiar, ale notabene jeżeli postawicie na jakość, to jednak taki bojler będzie szybciej podgrzewał wodę i jego pojemność wystarczy. Pamiętajcie, że w razie awarii nie powinno być problemów z naprawą, bo bardzo łatwo można zakupić części Truma, który jest renomowanym procentem. Jednak modele gazowe mają jedną dużą wadę, a mianowicie są często bardzo drogie, a więc nie każdy może sobie na niego pozwolić. Alternatywą są te elektryczne, choć one często pobierają dużo energii, stąd zawsze warto przed zakupem sprawdzić specyfikację, by móc uniknąć ewentualnych problemów.

Podgrzewacz do wody – tak czy nie?

W domu stosowanie podgrzewacza do wody nie zawsze się sprawdza i nie zawsze się je poleca. A to dlatego, że to urządzenie pobiera duże ilości energii elektrycznej, co z kolei przekłada się na wysokość rachunków. Nieco inaczej wygląda sprawa podgrzewacza używanego w kamperze. Oczywiście nie oznacza to, że pobiera bardzo mało energii, ale jednak można stwierdzić, że sprawdza się. W tym przypadku zazwyczaj dostępne są urządzenia, które wykorzystują ciepło z grzejnika. Warto też wiedzieć, że rura ciepłego powietrza przebiega urządzenie i oddaje całe ciepło do wody. Co także ważne, woda jest szybko i sprawnie podgrzewana, a to za sprawą grzałki prętowej. Zatem można stwierdzić, że jest to urządzenie warte uwagi. W sektorze ekonomicznym możecie je zakupić nawet za 300 złotych. Dodatkowo można zakupić zamienne części Truma. Do kamperów warto tak przy okazji zamontować zestaw zasilania solarnego, dzięki temu nie będziecie musieli obawiać się ciągle rozładowanego akumulatora.

Rozwiązania tanie, ale czy dobre?

Każdy kto kiedykolwiek miał do czynienia ze starszym budownictwem, ale mamy tutaj na myśli bloki, wie że w nich na szeroką skalę stosowano piecyki typu junkersy. Takie rozwiązanie można też zastosować z kamperze, no może prawie takie, bo nie mamy tutaj na myśli zakupu junkersa. Ale mamy na myśli przepływowy, gazowy podgrzewacz wody, który notabene jest bardzo tani. W środku tego urządzenia znajduje się wężownica, a więc woda podgrzewana jest nad gazowym palnikiem, dzięki temu zaraz po odkręceniu kurka jest ciepła.

Jakie rozwiązanie warto wybrać?

Tak naprawdę nie ma jednego słusznego rozwiązania, bo wszystko zależy od Waszych oczekiwań, ale i budżetu, którym dysponujecie. Biorąc pod uwagę parametry techniczne i wysoką jakość, to najlepszym wyborem wydaje się być bojler gazowy. Ale z drugiej strony jest on też najdroższy. Jednak czasami lepiej zapłacić więcej i rzeczywiście cieszyć się największym komfortem. Można też wybrać podgrzewacz wody. Ale jednak bojler nadal przewyższa go jakością i funkcjonalnością.

Wygoda rzecz ważna i warto ją sobie zapewniać, nawet w kamperze. Dlatego trzeba szukać takich rozwiązań dzięki, którym komfort caravaningu będzie jeszcze wyższy. Oznacza to, że posiadanie ciepłej wody w karawanie jest absolutnym must have, bo to przecież luksus, na który można sobie pozwolić.