obsługa klienta

Stewardessa – jakie kompetencje trzeba mieć do pracy w tym zawodzie?

Personel pokładowy linii lotniczych odpowiada za komfort, bezpieczeństwo i dobro pasażerów podróżujących samolotami podczas lotów zarówno krótko, jak i długodystansowych.

Jakie trzeba mieć kwalifikacje, żeby pracować jako stewardessa?

Stopień naukowy zwykle nie jest wymagany do pracy jako personel pokładowy linii lotniczych. Pomocny może być jednak stopień naukowy z zakresu turystyki i rekreacji, hotelarstwa czy danego języka obcego. Istotny może być również tytuł licencjata z pielęgniarstwa. Na przykład oferty pracy we Wrocławiu dla stewardess są bardzo różnorodne, dlatego warto szukać pracy w dużych miastach.

Umiejętności interpersonalne oraz dobre zdrowie i sprawność fizyczna są zwykle istotniejsze niż kwalifikacje akademickie, chociaż wiele linii lotniczych wymaga co najmniej pięciu egzaminów zawodowych (w tym języka angielskiego i matematyki). W Polsce dostępne są również kierunkowe studia na stewardessę lub stewarda linii lotniczych. W przypadku podróży międzynarodowych niezbędny w pracy stewardessy jest ważny paszport.

Doświadczenie w pracy z klientem lub staż w dziale obsługi klienta z pewnością pomoże Ci zdobyć pracę o takim charakterze. Zaletą może być doświadczenie zdobyte w branży pielęgniarskiej, gastronomicznej, hotelarskiej czy turystycznej.

Większość linii lotniczych wymaga od personelu pokładowego ukończenia szkolenia obejmującego tematy związane z procedurami bezpieczeństwa, kwestiami prawnymi i imigracyjnymi oraz obsługą klienta. Dostępnych jest również szereg szkoleń wstępnych, które pozwalają przyszłym pracownikom linii zdobyć wstępne umiejętności. Takie kursy często umożliwiają skontaktowanie się z rekruterami, jednak nie gwarantują wejścia do zawodu.

Mając doświadczenie, możesz awansować i w konsekwencji zarządzać kabiną lub mieć styczność wyłącznie z zamożnymi klientami posiadającymi własne samoloty. Możesz również rozwinąć swoją karierę, przechodząc do innego stanowiska działającego w obszarze takim jak marketing, sprzedaż, HR, obsługa pasażerów lub szkolenie personelu pokładowego.

Jakie umiejętności musi mieć stewardessa?

Stewardessa musi wyróżniać się pewnymi umiejętności, pozwalającymi zapewniać najlepsze usługi podczas lotu samolotem. Linie lotnicze poszukują osób, które mają:

  • Dobre umiejętności komunikacyjne,

  • Doskonałe umiejętności interpersonalne,

  • Umiejętność zachowania spokoju w sytuacjach awaryjnych lub w kontaktach z trudnymi pasażerami,

  • Dyplomacja i takt,

  • Dobre widzenie kolorów i słyszenie,

  • Dobry ogólny stan zdrowia i kondycja – wiele linii lotniczych wymaga od personelu pokładowego umiejętności pływania co najmniej 25 m,

  • Pewność siebie,

  • Umiejętność zachowania radosnego wyrazu twarzy, gdy długo stoisz na nogach i jesteś poza swoją strefą czasową.

Powyższe umiejętności bardzo często widać w ofertach pracy na stewardessy. Przekonaj się sam, wpisując w przeglądarkę internetową „ogłoszenia praca stewardessa”. Pracodawcy często mają wymagania związane z kondycją fizyczną, ponieważ często w samolotach jest ograniczona przestrzeń. Wymagania również mogą określać również wzrost oraz masę ciała. A to dlatego, że personel musi wyglądać elegancko i schludnie.