Szklarska Poręba

Spis treści

Szklarska Poręba obok Karpacza to jedno z bardziej znanych miasteczek położonych u podnóży Karkonoszy. Niewątpliwie jest to miejscowość przystosowana do goszczenia dużej ilości turystów o czym świadczy bogata oferta noclegowa i gastronomiczna.

My zdecydowaliśmy się zatrzymać w "Polnym Krzewie" (http://www.polnykrzew.pl/). Jest on położony w bliskiej odległości od stacji Szklarska Poręba Średnia a zarazem nieco oddalona od centrum miasta co gwarantuje spokojny wypoczynek.

Jeśli zastanawiasz się gdzie pojechać na wakacje, to jest to propozycja godna rozważenia ze względu na piękne widoki oraz niezliczone atrakcje turystyczne występujące na tych terenach.


Wędrówkę proponujemy rozpocząć udając się na szlak niebieski prowadzący przez Szklarską Porębę Średnią. Mijamy Kościół Bożego Ciała i dalej Dom W. Hofmana. Szlak niebieski prowadzi do Chybotka i Szklarskiej Poręby Dolnej. Docierając tam do szosy skręcamy w prawo i idziemy aż do przecięcia jej ze szlakiem czarnym, którym kierujemy się znów w prawo i tym sposobem docieramy do Schroniska Kochanówka i Wodospadu Szklarki.wodospad kamieńczyk Szlak czarny prowadzi dalej w stronę Szklarskiej Poręby

Górnej i nim właśnie proponujemy podążać. Przecina on stację wyciągową i prowadzi dalej w kierunku Wodospadu Kamieńczyk. Tutaj uwaga, gdy szlak ten zostanie przecięty przez szlak czerwony, należy skręcić w lewo, pod górę, właśnie zgodnie ze szlakiem czerwonym. Ciekawą atrakcją jest możliwość zejścia do Wąwozu Kamieńczyka. Można przyjrzeć się tutaj całemu wodospadowi z ciekawej perspektywy. Od Wodospadu z powrotem do miasta można dostać się tą samą trasą, którą szliśmy lub cofając się wyłącznie szlakiem czerwonym.

 

Wycieczkę rozpoczynamy od dotarcia na szlak zielony prowadzący do schroniska pod Łabskim Szczytem. Znaleźć się na nim można bądź udając się w stronę Wodospadu Kamieńczyk i tam przed podejściem pod sam wodospad odbić w lewo, albo kierując się od wjazdu wyciągiem czarnym szlakiem przez las. My wybraliśmy tą drugą z opcji. Po ok. 15 min marszu, szlak czarny przecina się z naszym szlakiem zielonym. Możliwe jest także wjechanie pierwszego odcinka trasy wyciągowej, wysiądziemy także na szlaku zielonym. Należy zwrócić uwagę, że przed schroniskiem zmienia się on w szlak żółty. Polecamy właśnie tą trasę, gdyż jest ona stosunkowo mało forsowna, zadbana, a po drodze czekają nas wspaniałe widoki.  Ze schroniska Pod Łabskim Szczytem udajemy się w górę szlakiem zielonym w stronę Szrenicy (uwaga: przed samym szczytem skręcamy na szlak czerwony, zresztą przez większość trasy widać schronisko na szczycie Szrenicy więc trudno się zgubić ;). Trasa jest bardzo malownicza. Po prawej stronie za gęsto porośniętą kosodrzewiną podziwiać możemy wspaniałe krajobrazy, przed nami zaś widać zbliżający się szrenicki szczyt. Dodatkowo, tuż przed samym szczytem rozpoczyna się przed nami rozciągać wspaniały krajobraz czeskiej części Karkonoszy. Tutaj proponujemy zboczyć nieco ze szlaku w lewo (ok. 8 min drogi) do schroniska Vosecka Bouda, gdzie skosztować można czeskiego piwa w otoczeniu wspaniałych górskich widoków. Widok ze szczytu Szrenicy jest niesamowity co przekłada się na to, że jest to miejsce, do którego wielokrotnie wracamy. Kolejny etap trasy pokonujemy szlakiem czerwonym prowadzącym do schroniska na Hali Szrenickiej. Stamtąd szlak (w dalszym ciągu czerwony) prowadzi wprost do Wodospadu Kamieńczyk. Tutaj wspomnieć należy, że jest to szlak dosyć stromy, wejście nim na Halę Szrenicką i później na samą Szrenicę wymaga już pewnej kondycji;). Od wodospadu, tymi samymi trasami, którymi rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę dostać się możemy z powrotem do miasta.


Tym razem ze względu na oszczędność czasu, pierwszy odcinek trasy proponujemy pokonać wyciągiem (dwa odcinki wyciągu na samą Szrenicę). Stamtąd kierujemy się szlakiem czerwonym w stronę jednego z najbardziej charakterystycznych szczytów Karkonoszy - Śnieżnych Kotłów. Należy wspomnieć, że jest to jedna z piękniejszych tras tej części gór. Wędruje się szczytami w otoczeniu wspaniałych, górskich widoków. Same Śnieżne Kotły są zachwycające. śnieżne kotłyZnajduje się sporych rozmiarów urwisko, na dnie którego dostrzec można jeziora i zieleń Doliny Śnieżnych Kotłów. Wędrówkę proponujemy kontynuować czerwonym szlakiem, obchodząc przepaść i kierując się dalej kamienną drogą. Po dojściu do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim odbijamy w dół i dość stromym zejściem schodzimy w leśne partie gór. Bo dojściu do rozdroża kierujemy się szlakiem zielonym w lewo. Prowadzącą przez las ścieżką dochodzimy do obserwowanej przez nas uprzednio z góry Doliny Śnieżnych Kotłów. Jest to miejsce wyjątkowe, o niezwykłym uroku. Niestety część trasy trzeba pokonać wdrapując się po ogromnych kamieniach co jest zdecydowaną niedogodnością chociażby dla osób starszych, niewątpliwie jednak jest to miejsce warte odwiedzenia. Szlak zielony, po obejściu Doliny Śnieżnych Kotłów prowadzi dalej do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Tutaj też fragmentami droga jest dosyć niebezpieczna, należy więc zachować szczególną ostrożność. Spod Łabskiego szczytu proponujemy powrócić szlakiem zielonym tak jak w przypadku wycieczki II.

 

 
Niestety dotarcie na Zakręt Śmierci wiąże się z wędrówką przez dość długi odcinek asfaltowej szosy. Najprościej skierować się za dworcem kolejowym w Szklarskiej Porębie Górnej pod wiaduktem drogą w górę. Trzymając się cały czas tej szosy docieramy do Zakrętu Śmierci, który szczerze mówiąc nie wywarł na nas jakiegoś szczególnego wrażenia. Odchodząc zakręt wzdłuż szosy natrafiamy na szlak żółty prowadzący na Wysoki Kamień. Prawdopodobnie jest to jedna z mniej znanych turystom atrakcji znajdujących się nieopodal Szklarskiej Poręby. Warto wspomnieć, że trasa prowadząca na ten szczyt jest niezwykle urocza. Po osiągnięciu celu podróży można delektować się przepiękna panoramą Karkonoszy. Aktualnie (byliśmy tam w 2007 roku) powstaje tutaj nowe schronisko. Ze szczytu do miasta wróciliśmy czerwonym szlakiem.
 
Troszkę zmodyfikowaną wersją trasy jest pójście szlakiem niebieskim z miasta w kierunku Wysokiego Kamienia (jest to trasa nieco bardziej forsowna niż proponowane wcześniej wejście przez Zakręt Śmierci). Szlak niebieski biegnie pod szczytem przez Zwalisko do kopalni kwarcu „Stanisław”. Stamtąd możemy wrócić szlakiem czerwonym prowadzącym przez Wysoki Kamień i dalej do miasta. Gdy pokonamy najtrudniejszą, pierwszą część trasy, droga jest już łatwa i również niezwykle urocza zwłaszcza na odcinku kopalnia – Wysoki Kamień.
Skomentuj
warunki użytkowania.
Komentarze
  • Brak komentarzy